Dört Boyutlu Ultrasonografi - 4 D Ultrasonografi

Dört Boyutlu Ultrasonografi - 4 D Ultrasonografi

Temel olarak gebelik takibindeki ultrasonografide pek çok major anomali saptanabilse de, tüm anomalilerin saptanmasının mümkün olmadığını söylemek gerekiyor.

Kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinde yaygın olarak kullandığımız 2 boyutlu (2D) ultrasonografi gebelikte yaptığımız 2. trimestr fetal anomali saptanmasında yeterli bir metottur. Ama yeni bir modalite olarak kullandığımız 4 boyutlu ( 4D) ultrasonografi ile ayrıca bazı önemli avantajları da hastalarımıza sağlayabiliyoruz.Yaygın olarak kullanılan 2 Boyutlu Ultrasonografide (2D Ultrasonografi) derinlik boyutu olmayıp, dokular en ve boy olarak bir düzlemde görüntülenmektedir. 3 Boyutlu Ultrasonografide (3D Ultrasonografi) ise; standart 2 boyutlu (2D) ultrasonografide bahsedilen düzlemsel taramaya ek olarak, incelenen dokunun derinlik boyutu da görüntülenebilmektedir. Ama 2 boyutlu (2D) görüntülemenin 3 boyutlu (3D) görüntülemeye dönüşmesinin zaman alıcı olması (8-10 dk) en önemli dezavantajı idi. İşte şimdi kullandığımız 4 boyutlu (4D) ultrasonografide, 3 boyutlu (3D) ultrasonografiye eş zamanlı (real time) özelliğinin eklenmesi, bu zaman alıcı dezavantajı ortadan kaldırmıştır.

Bana göre 4D ultrasonografinin hastalarımıza sağladığı en önemli avantaj: anne ve baba ile doğacak bebekleri arasındaki görsel bağın, doğumdan önce başlamasına olanak sağlamasıdır.

4D ultrasonografi teknolojisinin hastalarımıza sağladığı diğer ek avantajları ise şöyle özetleyebiliriz:http://www.jinekologlar.net/doktor-kadindogum-uzmani/doc-dr-muammer-dogan.htmlDoç. Dr. Muammer Doğan

İzmir cad. 33/4 Kızılay - ANKARA

0 / 312 / 4198838 – 4198747

http://www.muammerdogan.com/

Konuma Göre Jinekologlar