Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Karşılaşılabilecek Problemler

Yumurta Çıkmaması

İleri yaştaki veya genç/yaşlı over-yumurtalık rezervi az olan hastalarda; folliküller tüp bebek tedavisi için gerekli büyüklüğe ulaşsalar da, yumurta toplanması (OPU) işleminde yumurta çıkmayabilmektedir.

Tedavinin İptali

Başlanılan yumurtayı uyarma tedavisine beklenen yanıtın alınamaması veya tüp bebek tedavisi yapılması için gerekli sayıda follikül-yumurta gelişmemesi gibi durumlarda, tedaviyi iptal etmek gerekir.

Sperm Bulunamaması

TESA, TESE, MESA, PESA gibi sperm alınması için erkeklere uygulanan işlemler sonrasında, olguların % 35-45' inde sperm elde edilememekte ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınmaktadır.

Döllenme Olmaması

Kadından yumurta ve erkekten sperm alınıp mikroenjeksiyon (ICSI) yapılmasına karşın, bazen bazı yumurtalar döllenmeyebilir. Genel olarak mikroenjeksiyon yapılan yumurtaların % 30-35’ inde döllenme olmaz.

Transferde Güçlük

Zor ve travmatik transfer sonrası gebelik olasılığının düştüğü bilinmektedir. Çoğunlukla doğumsal rahim anomalilerinde bu tip transfer güçlükleri ile karşılaşılabilinir. Bu durumda klinisyenin deneyimi ve bu durumu yönetebilmesiönem kazanmaktadır.

Gebelik Testini Bekleme Döneminde Görülen Kanama:

Gebelik testi öncesi kanama olması gebelik olasılığını düşündürmektedir. Ama gelişen gebelik ile birlikte de kanamalar olabileceği bilindiğinden, hasta denilen zamanda mutlaka gebelik testi (β hCG) yaptırmalıdır.

Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromu (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu) (OHSS)

Gelişme riski, tedavi sırasında yumurtalıklarda gelişen follikül sayısı ve serumdaki östradiol hormonunun yüksekliği ile doğru orantılıdır. Hafif, orta, şiddetli formlarda gelişebilir.

Hafif ve orta şiddette olan OHSS’da karında şişkinlik, yumurtalıklarda büyüme, rahatsızlık hissi, kilo artışı ve bulantı vardır. Yaklaşık % 10 oranında görülür. Şiddetli formda ise karın aşırı derecede şişer, şiddetli karın ağrısı, aşırı kilo artışı, nefes darlığı, idrar miktarında azalma, bulantı, kusma ve ishal görülür. Görülme sıklığı % 3′den daha azdır. Şiddetli formda yakından izlem ve tedavi için genelde hastaneye yatış gerekir. Bu form çoğunlukla gebeliğin olduğu hallerde görülür ve tablonun düzelmesi beklenenden uzun sürebilir. Bazen şiddetli OHSS’den kaçınmak için , tüm embriyoların dondurularak ileride transferi gerekebilir.

http://www.jinekologlar.net/doktor-kadindogum-uzmani/doc-dr-muammer-dogan.htmlDoç. Dr. Muammer Doğan

İzmir cad. 33/4 Kızılay - ANKARA

0 / 312 / 4198838 – 4198747


http://www.muammerdogan.com/

Konuma Göre Jinekologlar